دسته بندی هاوبلاگ

چرا ملکه تولید کنیم؟

ملکه

تامین ملکه در زنبورستان ها یکی از مهم ترین دغدغه های زنبورداران می باشد.داشتن کلنی هایی قوی و باکیفیت خوب یکی از عامل های مهم در موفقیت زنبورستان می باشد و تمام خصوصیات یک کلنی به ملکه آن وابسته است.از جمله این خصوصیات می توان به میزان شهد آوری و تولید عسل،گرده آوری،مقاومت در برابر بیماری ها،رفتارهای دفاعی و تهاجی ،تمایل به بچه دهی،زمستان گذرانی و سایر موارد اشاره کرد.

بقاء کلنی به وجود ملکه وابسته است پس مرگ یا نبود ملکه کلنی را به فروپاشی می کشاند.اگر چنین اتفاقی در یک کندوی زنبورستان روی دهد تا تولد ملکه جدید و بارور شدن ملکه بیشتر از 25 روز زمان نیاز است که در این زمان فرآیند تخم ریزی وجود ندارد و این شرایط برای زنبورداران در فصل کاری یک بحران مهم است.از سوی دیگر سن ملکه در زنبورستان های نوین که به دنبال بهره وری بالا هستند بسیار مهم می باشد.عمر مفید و اقتصادی ملکه در زنبورستان ها حداکثر 2 سال می باشد(2 فصل کاری زنبورداری) و بهتر است ملکه ها پس از طی این مدت تعویض شوند.

این عوامل و موارد دیگر از دلایل پرورش ملکه در زنبورستان ها است حال اگر هدف،تولید ملکه های اصلاح شده باشد پرورش ملکه اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

می توان ملکه های تولید شده توسط پرورش دهندگان زنبور عسل و ایستگاه های پرورش ملکه را در چند دسته طبقه بندی کرد.

1-ملکه های آزمایش نشده Untested Queens

این ملکه ها پس از تولد و جفت گیری مورد بررسی رفتاری و عملکردی قرار نمی گیرند .

2- ملکه های آزمایش شده Tested Queens

در این حالت ملکه ها مورد مطالعه رفتاری و عملکردی قرار می گیرند و خلوص آنها مشخص می شوند.

3-ملکه های آزمایش شده و انتخاب شده

این ملکه ها در کندوهای جفت گیری (کندوچه ها) نگهداری می شوند و پس از تولد جوجه ها مورد ارزیابی و بررسی خلوص رفتاری و عملکردی قرار می گیرند.

4-مکله های مادری Breeder Queens

این دسته از ملکه ها در مجموعه ی خود خالصترین ها هستند و برای تولید ملکه های دیگر از دختران همان ملکه استفاده می شوند.ملکه های مادری به مدت 1 سال در مراکز پرورش ملکه نگهداری شده اند و پس از اطمینان از خلوص و خصوصیات مورد نظر به فروش می رسند.به علت بالا بودن قیمت این گونه از ملکه ها برای زنبوردارانی که قصد تکثیر ملکه برای زنبورستان خود را دارند مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *