دسته بندی هاهزارتوی کندو

زنبورداری کوچ رو بهتر است یا ثابت؟

در واقع زنبورداری رابطه مستقیمی با صحرای اطراف زنبورستان دارد.
صحرایی که برای زنبورستان انتخاب می شود برای زنبورداران ثابت یا کوچرو تا حد امکان باید نزدیک به آب شرب تازه و پاک باشد.
زنبوردار ثابت باید صحرایی داشته باشد که به لحاظ پوشش گیاهی هم گل های بهاره فراوان ،که برای تولید گرده و رشد کلنی ها نیاز هست داشته باشد و هم گل های تابستانه برای تولید عسل.
اما زنبورداران کوچرو این موقعیت را دارند که اگر صحرای انتخابی روبه اتمام باشد با تمهیدات از پیش تعیین شده کندوهای خود را به صحرای جدید که پوشش گیاهی بهتری دارد انتقال دهند زنبورداران کوچرو معمولاً زمستان گذرانی کمتری را برای زنبورستان خود در نظر می گیرد و بهار را با جابجا کردن زنبورستان به منطقه گرم تر زودتر شروع می کنند. شروع سریع فصل بهار برای زنبور ها باعث می شود که کلنی های زنبوردار ها کوچ رو معمولاً قوی تر از زنبوردار های ثابت باشد همچنین کوچرو بودن برای افرادی که در مناطق سرد یا نسبتاً سرد کشور هستند باعث می شود که اگر منطقه مناسبی را در گرمسیر انتخاب کنند ازدیاد کندو نیز از طریق بچه گیری و تکثیر کلنی داشته باشند مسلماً هزینه‌های جاری زنبورستان های ثابت کمتر از زنبورستان های کوچرو هست .
سختی حمل و نقل کندوها در کشور باعث شده که طرفداران زنبورستانهای ثابت بیشتر باشد کنترل جدی تر بیماری‌ها در زنبورستان های کوچرو بسیار مهم است. متاسفانه معمولاً فاصله حریم زنبورداری در گرمسیر رعایت نمی‌شود و این باعث انتقال بیشتر بیماریها از زنبورستان های مجاور به یکدیگر می شود.
این نکته را فراموش نکنید که حرفه ای بودن زنبوردار به کوچرو یا ثابت بودن زنبورستان آن نیست بلکه به سواد و مدیریت زنبوردار بستگی دارد در کل زنبور داری چه کوچ رو یا ثابت روش های خاص خود را دارد که برای سودآوری بیشتر روشها با دقت زیادی باید انجام شوند.

 

زنبورداری کوچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *